Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stargate


Jack O'Neill • Jméno: Jonathan 'Jack' O'Neill

 • Hodnost: Plukovník USAF >> Generál USAF

 • Služba: Velitel týmu SG1 >> Velitel základny SGC

 • Kvalifikace: Speciální vojenské operace nejvyššího utajení

 • Herec: Richard Dean Anderson

Plukovník Jack O'Neill se narodil 20.října 1952 v Chicagu, stát Illinois. Působil u letectva ve speciálních jednotkách a patřil k elitě, která dostávala přísně tajné úkoly. Operovali ve Východním Německu, O'Neill byl 4 měsíce zajat v Iráckém vězení a díky těmto zkušenostem je výborný velitel a voják.

Byl ženatý se Sarah a měli spolu syna Charlieho, ten se však nešťastnou náhodou zastřelil Jackovou pistolí. O'Neill se psychicky zhroutil. Chuť do života mu vrátil až Skaa'ra na Abydosu, Jack byl vybrán jako velitel první mise v programu SGC. Skaa'ra mu totiž velmi připomínal jeho syna Charlieho, a proto bylo pro něj další velkou ránou, když se stal Skaa'ra hostitelem Apophisova syna Klorela. Naštěstí mu však Tollánci a Noxové pomohli a vyjmuli mu z těla Klorela a Skaa'ra se stal znovu svobodným.

Jack O'Neill se stal také na chvilku Jaffou, jednou zase měl v mozku všechny znalosti Antiků a stala se mu spousta dalších příhod...

Jack O'Neill byl, po povýšení Generála Hammonda, jmenován novým velitelem SGC a byl také povýšen do hodnosti Generála. Nakonec pak z programu SGC definitivně odešel, i když se tam ještě občas objevil. Naposled jsme ho mohli vidět ve filmu Stargate: Continuum. Postava Jacka O'Neilla je zřejmě nejoblíbenější z celého seriálu.
Dr. Samantha Carterová • Jméno: Dr. Samantha Carterová

 • Hodnost: Major USAF >> Podplukovník USAF >> Plukovník USAF

 • Služba: Člen týmu SG1, Astrofyzička

 • Kvalifikace: Astrofyzička

 • Herečka: Amanda Tapping

Major Samantha Carterová je expertem na Hvězdnou Bránu a technologie s ní spojené. Během mise na Abydos zůstala na Zemi, aby bránu ještě lépe prozkoumala. Carterová si jako první myslela, že existuje celá síť bran, a právě tuto teorii ji potvrdila Abydosská mise. Proč jinak by bylo na bráně 39 symbolů ?

Po znovuotevření projektu byla povolána a stala se členkou SG1.

Je svobodná, bezdětná. Matka jí zemřela a její otec je Generál Jacob Carter. Jacob Carter měl rakovinu, ale Sam ho zachránila tak, že z něj udělala hostitele Tok'ry Selmak a tím se Jacob stal vlastně prostředníkem mezi Tok'ry a Zemí.

Sam má vlastní zkušenost s Tok'ry, vstoupila totiž do ní Tok'ra Jolinar a určitou dobu v ní pobývala, než zemřela. Sam má díky tomuto spojení její vzpomínky a rozpozná Goa'uldy a Tok'ry od normálních lidí na blízkou vzdálenost. Jen díky jejímu spojení s Jolinar se SGC o Tok'rách dozvědělo.
Dr. Daniel Jackson

 • Jméno: Dr. Daniel Jackson

 • Hodnost: Není voják

 • Služba: Člen týmu SG1, Archeolog

 • Kvalifikace: Archeolog, Anthropolog, Egyptolog

 • Herec: Michael Shanks

Dr. Daniel Jackson byl členem prvního týmu, který se vydal bránou na Abydos. Daniel je také úspěšným historikem, který se specializuje na starověké kultury, zvláště pak na Egypt. Mluví plynně 23 jazyky včetně Staroegyptštiny. Daniel pátrá po nových vědomostech, objevuje opravdovou historii (Goa'uldští bohové) a hledá také svou manželku z Abydosu, Sha'ri, kterou mu vzal Apophis, jako hostitelku pro svou královnu.

Podařilo se mu rozluštit symboly na desce, které se našly v Gíze při objevu brány, a díky tomu se podařilo bránu poprvé otevřít. Po skončení mise a zabití Ra zůstal na Abydosu, aby mohl zkoumat tuto staroegyptskou kulturu a také kvůli své manželce Sha'ri. Na planetě se mu podařilo najít místnost, ve které bylo spoustu adres Hvězdných bran. Hlavně díky němu se tedy mohl rozjet program SGC.

Ne Zemi nemá žádné příbuzné, rodiče zahynuli při neštěstí v muzeu, když se na ně zřítila jejich vlastní expozice při stavbě, Daniel byl ještě malý.

Sha'ri zemřela, protože byl Teal'c nucen jí zabít, když se snažila pod vlivem Amaunet zabít Daniela. Daniel pokračuje dál s týmem SG1, protože pátrá po synu Sha'ri a Apophise Harsesisovi, který má v sobě všechny znalosti Goa'uldů.

Dítě ochraňuje mocná Oma Desala, aby ho nenašli Vládci soustavy, kteří se ho pochopitelně bojí.
Teal'c

 • Jméno: Teal'c

 • Hodnost: Jaffa (První muž) >> Svobodný Jaffa

 • Služba: První muž Apophise >> Člen týmu SG1

 • Kvalifikace: Bojovník

 • Herec: Christopher Judge

Teal'c je Jaffa a sloužil dříve Goa'uldovi Apophisovi. Po výcviku s Bra'tacem, který ho naučil, že Goa'uldi jsou falešní bohové, se stal Apophisovým prvním mužem. Byl jím dokud se neobjevila SG1, O'Neillovi totiž uvěřil, že je ten, kdo může Goa'uldy porazit a tak obrátil svou zbraň proti hadím strážím, tím začíná jeho příběh u SG1. Od té doby je pro Goa'uldy Zrádcem (Šolvou).

Jako Jaffa v sobě nosí Goa'uldí larvu, díky které je stále zdravý a má dlouhý život. Teal'ca velice mrzi všechny události, kterým byl svědkem pod Apophisovým velením. Doufá, že se mu povede napravit některé špatné věci, a že se mu podaří osvobodit Jaffský národ.

Má syna Rya'ca a ženu Dry'auc. Z počátku byli vyhnanci, ale pak si Dry'auc vzala Teal'cůva přítele Fro'tac. Rya'ca ale unesl Apophis a vymyl mu mozek, měl zničit Zemi speciální jedovatou látku, kterou měl ve falešných zubech. V tom mu bylo zabráněno a výstřelem ze zat'nik'atelu se mu vrátily pravé vzpomínky. Teal'c pak svou rodinu ukryl na planetu Země Světla.

Teal'covým velkým přítelem a bývalým učitelem je Bra'tac
Jonas Quinn

 • Jméno: Jonas Quinn

 • Hodnost: Není voják

 • Služba: Člen týmu SG1, náhrada ze zesnulého Daniela Jacksona

 • Kvalifikace: Vědec, Archeolog

 • Herec: Corin Nemec

Jonas Quinn se stal členem SG1 po Danielově smrti. On jako jediný ze své planety věří, že havárie Naqadriového reaktoru nebyla chybou Daniela, ale místních vědců. Proto utekl ze své planety na Zem.

Jonas se stal členem SG1, chce svým působením v týmu odčinit smrt Daniela. Jonas má schopnost rychlého učení, díky tomu již několikrát týmu SG1 pomohl.

Po návratu Daniela Jacksona, který byl Antiky seslán zpět mezi lidi, když několikrát porušil jejich pravidla, odešel Jonas zpět na svou domovskou planetu.
Cameron Mitchell

 • Jméno: Cameron Mitchell

 • Hodnost: Podplukovník USAF >> Plukovník USAF

 • Služba: Velitel týmu SG1, náhrada za Jack O'Neilla

 • Kvalifikace: Pilot F302, Mariňák

 • Herec: Ben Browder

Cameron Mitchell byl původně pilotem stíhaček typu F302. Stal se hrdinou vzdušného souboje z Antarktidy, když Zemi napadli Goa'uldi (viz. série 7, epizoda 22 - Ztracené město II.část). Za odměnu byl převelen přímo do zařízení SGC, které dostalo i nového generála Hanka Landryho, který nahradil Jacka O'Neilla.

Podplukovník Mitchell dostane od Generála O'Neilla na výběr několik týmů a vybere si ten nejlepší - SG1. Generál Landry mu však později, k jeho překvapení, sdělí, že má být přímo velitelem SG1. Jenže vzápětí zjišťuje, že v týmu nikdo nezůstal - Podplukovník Carterová odešla do oblasti 51, Dr. Jackson se chystá odejít na Atlantis a Teal'c odešel na Dakaru, na planetu svobodných Jaffů.

Mitchell se ovšem jen tak lehce nevzdává a s příchodem Valy Mal Doran, která tvrdí, že ví kde je na Zemi ukrytý Antický poklad, a s novou hrozbou Ori se znovu zformuje starý tým SG1 ve složení: Mitchell, Carterová, Jackson, Teal'c a Vala Mal Doran.

Před filmem Stargate: Continuum byl Mitchell povýšen do hodnosti Plukovníka.
Vala Mal Doran

 • Jméno: Vala Mal Doran

 • Hodnost: Žádná

 • Služba: Zlodějka >> Členka týmu SG1

 • Kvalifikace: Zlodějka

 • Herečka: Claudia Black

Vala Mal Doran původně žila se svými lidmi na neznámé domovské planetě, než byla vybrána jako hostitelka Goa'ulda Quetesh. O postavení Quetesh mezi vládci soustavy se toho moc neví, ale určitě byla ve spojenectví s vládckyní Athénou. Podle jejích slov byla Quetesh velmi inteligentní a prohnaná - i na poměry ostatních Goa'uldů. Prý využila Athéniny slabosti a spojila se s ní ve víře, že společně najdou antický Clava tesauri infinita - Klič k nekonečnému bohatství.

Nedlouho po tom, co Quetesh zradila Athénu, ji našli Tok'rové a podařilo se jim Quetesh vyjmout z těla hostitelky. Vala tak konečně získala kontrolu nad svým tělem a navíc potlačené vzpomínky a vědomosti Goa'uldů včteně ovládání jejich technologie.

Po zkušenostech s Goa'uldy se rozhodla přidat k organizaci pašeráků a žoldáků. Vala přechovávala a obchodovala s cennými předměty a nakonec se zaměřila na krádeže vesmírných lodí, které pak prodávala Luciánské alianci za zbraňový naquadah.

Po pádu Goa'uldů a osvobození Jaffů se poslední Goa'uldi rozhodli začít překupníkům a pašerákům rozprodávat artefakty ze svých ohromných sbírek, aby si udrželi svůj životní styl, na který si za poslední století tak zvykli. Tak se k Vale dostal i záznam o pokladu v anglickém Glastonburry.

Po incidentu s Orii a jejich invazi do galaxie Mléčné dráhy se Vala přidala k velitelství Hvězdné brány a později se stala členem SG1. Při misích pak mohla využívat svých kontaktů ve prospěch týmu.

Měla dceru Adrii, která se však stala vůdkyní Ori. Nakonec byla zabita Antiky. Chvíli žila s Orijským válečníkem Tominem, který se pak přidal k boji proti Ori a Vala byla také zamilovaná do Daniela Jacksona.
George Hammond

 • Jméno: George Hammond

 • Hodnost: Generál

 • Služba: Velitel SGC >> Velitel obrany Země

 • Kvalifikace: Mariňák

 • Herec: Don S. Davis

Generál George Hammond byl velitelem základny SGC. Připravuje, schvaluje a rozhoduje o nejdůležitějších věcech a stará se o mise SG týmů. Podléhá přímo prezidentovi USA. Pokud s ním chce komunikovat, může přímou linkou přes červený telefon. On rozhoduje, kdy se spouští autodestrukce. Pokud je to nezbytné, projde bránou na diplomatické akce, ale je také schopen projít bránou společně s armádou pro záchranu nějakého uvězněného SG týmu.

Hodně mu záleží na týmu SG1 a je schopen vyslat veškeré týmy na jeho záchranu. Dokáže také vyburcovat morálku celé základny a všichni jsou schopni jít dobrovolně i na sebevražednou misi, pokud by si to Hammond přál. To jsme mohli vidět, při několika záchranných akcích. Když nebyla jiná možnost, vydal se sám bránou na Chulak, aby se přidal k Teal'covi při pátrání po SG1, když prezident zakázal Hammondovi vyslat záchranné jednotky.

Hammond má dceru a dvě vnučky Kaylu a Tessu.
Hank Landry

 • Jméno: Hank Landry

 • Hodnost: Generál

 • Služba: Velitel SGC

 • Kvalifikace: Neznámá

 • Herec: Beau Bridges

Generál Hank Landry byl povolán na místo velitele SGC jako náhrada ze Jacka O'Neilla, který odešel. Jak se zdá, Landry je velmi blízký přítel Jacka O'Neilla.

Hank Landry dlouho pracoval v programu SGC, ale nyní se dostal na místo velitele základny. Kvůli této práci musel opustit celou rodinu, s manželkou se rozvedl a dcera ho skoro neznala. Jeho dcera je velice úspěšná doktorka, která byla nedávno přijata na místo hlavní doktora SGC, po smrti Janet Fraiserová. Se svým otcem jedná spíše jako se svým nadřízeným. Landry se ale nevzdává a nakonec se mu podaří vyřešit jejich vztah.
Dr. Janet Fraiserová

 • Jméno: Dr. Janet Fraiserová

 • Hodnost: Není voják

 • Služba: Hlavní doktorka SGC

 • Kvalifikace: Doktorka medicíny

 • Herečka: Teryl Rothery

Dr. Janet Fraiserová byla hlavní doktorkou v SGC. Zodpovídala za veškerý biologický výzkum. Mezi její povinnosti patří i analýza nových biologických objevů přinesených z mimozemských světů. Také se stará o prevenci proti virům a léčení různých nemocí. Stará se o zdravotní stav celého SGC personálu.

Dr. Fraiserová je vdaná. Ona a její manžel společně adoptovali Cassandu, jako jediná přežila biologickou katastrofu na své planetě P8X-987 způsobenou Goa'uldy.
Dr. Caroline Lamová

 • Jméno: Dr. Caroline Lamová

 • Hodnost: Není voják

 • Služba: Hlavní doktor SGC

 • Kvalifikace: Doktor medicíny

 • Herec: Lexa Doing

Poté, co Dr. Fraserová zemřela na jedné z misí SG1, nahradila ji jakožto hlavní doktorka a převzala tak zároveň i starost o členy SG týmů.